Zaznacz stronę
Notre test et avis des meilleurs écrans sim racing dans toutes les gammes

6 najlepszych ekranów do gier Sim Racing (pojedyncze, ultraszerokie i potrójne)

Sim Racing Nerd

Jako ekspert w dziedzinie wyścigów symulacyjnych testuję najlepsze kierownice, kokpity i gry, aby pomóc ci dokonać właściwego wyboru.

16/07/2025

Coraz więcej osób chce zacząć przygodę z simracingiem i doskonale ich rozumiem. To dyscyplina, w której zakochałem się kilka lat temu, a dziś jestem jeszcze bardziej. Jakość urządzeń peryferyjnych, niesamowita społeczność, symulatory wyścigowe na różnych platformach - to wszystko można pokochać.

Wtajemniczeni wiedzą, że dobra konfiguracja symulatora wyścigowego wymaga czasu, pieniędzy, wielu urządzeń peryferyjnych i godzin badań. Tak było w moim przypadku i chcę pomóc jak największej liczbie osób.

Urządzenia peryferyjne do wyścigów symulacyjnych często oznaczają kierownicę, kokpit, pedały, dźwignię zmiany biegów i/lub hamulec ręczny. Oczywiście nie można zapominać, na jakiej platformie się gra (PC czy konsola). Jednak wielu fanów pomija kluczowy element każdego symulatora lub gry: ekran. Nie wiem, czy to przez przeoczenie, czy czysty przypadek, ale monitory są często pomijane, jeśli chodzi o wyścigi symulacyjne, a to duży błąd.

Kiedy biorę udział w symulacji wyścigu, patrzę na monitor, a jeśli nie spełnia on standardów innych urządzeń peryferyjnych, które mam w mojej konfiguracji, immersja nie będzie najlepsza. Co gorsza, może być nawet całkowicie zniekształcona. Aby zaoszczędzić ci kłopotów, przygotowałem ten artykuł, który pomoże ci wybrać doskonały monitor do twojej konfiguracji.

Najlepsze ekrany do wyścigów symulacyjnych

Podobnie jak w przypadku wyboru typu monitora, podzielę tę część na 3 sekcje, aby pokazać najlepsze monitory w każdej kategorii.

Proste ekrany

SAMSUNG ULTRA WQHD 34”

Test i recenzja 34-calowego ekranu Samsung WQHD

Zalety :

  • Lekki
  • Wysoki współczynnik kontrastu
  • FreeSync

Wady:

  • Dość niska częstotliwość odświeżania

Zacznę od ekranu, który moim zdaniem bardzo dobrze nadaje się do wyścigów symulacyjnych w konfiguracji z 1 ekranem, czyli Samsung Ultra WQHDi szczerze mówiąc, jest to dobry stosunek jakości do ceny.

Przekątna tego monitora wynosi nieco ponad 34″, co idealnie nadaje się do symulacji wyścigów. Nawiasem mówiąc, radziłbym nie kupować ekranu z konfiguracją pojedynczego monitora mniejszą niż 32″, ponieważ ta przekątna to absolutne minimum dla zanurzenia się w rozgrywce.

Rozdzielczość tego monitora wynosi 3440 x 1440, a do uruchomienia go z pełną prędkością potrzebna jest dobra platforma. Konsolowi sim-racerzy mogą więc nie być w stanie cieszyć się tą grą, nawet na konsolach Next-Gen.

Jedynym minusem jest częstotliwość odświeżania, która wynosi 60 Hz. Powiedziałbym, że ten monitor jest bardziej dla budżetowych graczy, którzy nie chcą wydawać mnóstwa pieniędzy na szaloną konfigurację. Jeśli sparujesz ten monitor z przyzwoitą maszyną, będzie on prawie najwyższej klasy, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego cenę, która często jest w specjalnej ofercie za mniej niż 300 euro. W każdym razie, wchodzę w to.

Samsung Odyssey G7 Incurvé

Test i recenzja zakrzywionego ekranu Samsung Odyssey G7

Zalety :

  • Częstotliwość odświeżania 240 Hz
  • Solidne wsparcie wysokiej jakości
  • Niskie ceny

Wady:

  • Nie

Samsung Odyssey G7 Samsung Odyssey G7 Incurved jest, jak dla mnie, najlepszym ekranem, jaki można mieć w konfiguracji z jednym monitorem, nawet jeśli jego rozmiar jest na minimalnym poziomie tego, co mogę tolerować, tj. 32″.

Panel to QLED z certyfikatem HDR 600, który doskonale nadaje się do symulacji wyścigów. Ale różnica w stosunku do swojego kuzyna, ULTRA WQHD 34″, polega na tym, że G7 ma częstotliwość odświeżania 240 Hz, która jest po prostu ogromna. Aby jednak uzyskać 240 Hz, potrzebna jest bardzo wydajna platforma, tylko najwyższej klasy komputer PC z RTX 3090, a nawet więcej w niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli maksymalizujesz rozdzielczość do 1440P.

Kolejnym pozytywnym punktem jest to, że ten ekran jest kompatybilny z AMD FreeSync premium, który zapewnia szeroki zakres funkcji, takich jak czas reakcji wynoszący jedną milisekundę. Cóż, szczerze mówiąc, tak naprawdę nie zobaczysz żadnej różnicy z tym czasem reakcji (1 ms), ponieważ jest to atut w konkurencyjnych grach, takich jak CS: GO i co. W symulatorach wyścigów jest to miłe.

Jeśli chodzi o cenę G7, trzeba będzie wydać około 600 euro, aby go zdobyć. Co prawda to prawie dwa razy więcej niż cena 34-calowego Samsunga ULTRA WQHD , ale jednocześnie otrzymujemy większą wydajność. Jak wspomniałem wcześniej, 34-calowy W QHD jest skierowany głównie do sympatyków wyścigów z ograniczonym budżetem na urządzenia peryferyjne, platformę i monitor. G7 to wyższa półka, skierowana do osób, które są gotowe wyłożyć pieniądze na zakup doskonałej konfiguracji do simracingu.

Ultraszerokie zakrzywione ekrany

Samsung ODYSSEY G9

Test i recenzja wyświetlacza Samsung Odyssey G9

Zalety :

  • Częstotliwość odświeżania 240 Hz
  • HDR 1000
  • NVIDIA G-SYNC i FreeSync

Wady:

  • Ceny premium
  • Wysoka waga

Zaczynam tę kategorię od doskonałego ekranu Samsung ODYSSEY G9. Przede wszystkim ma przekątną 49 cali, co jest po prostu ogromne, zwłaszcza jak na zakrzywiony ekran. Ten rozmiar ma swoje wady, takie jak waga, ale dodaje wysoki poziom immersji do wyścigów symulacyjnych.

Ten monitor został zaprojektowany z myślą o grach, z szybkością reakcji 1 ms, rozdzielczością 5120 x 1440, częstotliwością odświeżania 240 Hz (w zależności od rozdzielczości) i wieloma portami do pracy na dowolnej platformie.

Jeśli lubisz wyścigi symulacyjne i konsumpcję treści (filmy i tym podobne), z pewnością pokochasz ten ekran HDR 1000. Dzięki temu i 10-bitowej technologii QLED otrzymujesz doskonały panel, który wyświetla ogromną liczbę kolorów, a przy tym wyraźnych. Po prostu, jest piękny.

Przejdźmy teraz do wad. Na początek cena: za ponad 1400 euro Samsung ODYSSEY G9 nie jest dla każdego. Nie tylko musisz być w stanie sobie na niego pozwolić, ale także potrzebujesz maszyny, aby go uruchomić. Ponadto, biorąc pod uwagę, że ma 49 cali w formacie 32/9, ekran jest ciężki. Na wadze Samsung ODYSSEY G9 waży 15 kg, a do korzystania z niego i cieszenia się nim potrzebna jest solidna i przede wszystkim duża konfiguracja. Niemniej jednak naprawdę lubię ten monitor, który nadal jest doskonały.

ASUS ROG Strix XG49VQ

Test i opinie ekranu Rog ASUS XG49VQ

Zalety :

  • Częstotliwość odświeżania 144 Hz
  • Solidne wsparcie
  • Doskonałe kąty widzenia

Wady:

  • Trochę drogo
  • Niski HDR

W ciągu ostatnich kilku lat Asus zaczął dywersyfikować swój katalog produktów. Oprócz płyt głównych i kart graficznych, producent oferuje również całą gamę doskonałej jakości urządzeń peryferyjnych dla graczy, takich jak ROG Strix XG49VQ.

Ten monitor ma 49 cali, podobnie jak Samsung G9, z doskonałym kątem widzenia. Jednak ekran Asusa różni się od Samsunga częstotliwością odświeżania 144 Hz zamiast 240, rozdzielczością 3840 × 1080 zamiast 5120 x 1440 i czasem reakcji 4 ms zamiast 1 ms. Zastanawiam się, czy to nie Samsung jest bardziej nastawiony na gry…

Jeśli chodzi o wbudowane technologie, ROG Strix XG49VQ zawiera FreeSync 2, HDR 400, który jest raczej słaby jak na swoją cenę, oraz Shadow Boost, wewnętrzną technologię, która uwydatnia pewne szczegóły w ciemnych obszarach ekranu.

Mimo że konstrukcja tego monitora jest genialna, zwłaszcza podstawka, która jest wyjątkowo piękna, monitor ten blednie w porównaniu z konkurencją, chyba że można go znaleźć w specjalnej ofercie za 600 lub 800 euro. Jeśli tak, to wchodzę w to.

Wiele ekranów

Acer Nitro XV272U

Test i opinie na temat ekranu Acer Nitro XV272U

Zalety :

  • 1440P
  • Częstotliwość odświeżania 144 Hz
  • Czas reakcji 1 ms

Wady:

  • Prawie żaden

Jeśli chodzi o konfiguracje wieloekranowe, zamierzam przedstawić ci Acer Nitro XV272U. Jest to 27-calowy panel FHD 144 Hz z czasem reakcji 1 ms. Klasa, prawda?

Myślę, że ten Acer jest doskonały do sim-racingu ze względu na swoją specyfikację, ale także dlatego, że ma super cienkie boczne krawędzie, biorąc pod uwagę, że będziesz używał kilku z nich w swojej konfiguracji. Właśnie dlatego preferuję duży ekran o przekątnej co najmniej 34 cali lub bardzo szeroki ekran zakrzywiony, aby uniknąć martwych stref wokół krawędzi.

Acer jest nadal doskonałym produktem do sim-racingu, dzięki kompatybilności z G-Sync i FreeSync, rozdzielczości 1440P i czasowi reakcji 1 ms. Zazwyczaj taki czas reakcji można osiągnąć przy mniejszej rozdzielczości (FHD) i mniejszej częstotliwości odświeżania. Ale nie jest tak w przypadku tego ekranu, dlatego umieściłem go na tej liście.

Jeśli chodzi o cenę, należy spodziewać się około 300 euro za ten monitor. Jednak, i to jest punkt, w którym boli, musisz kupić 2 lub 3, aby uzyskać dobrą konfigurację do sim-racingu. W tej cenie równie dobrze można wybrać monitor panoramiczny lub ultrapanoramiczny z zakrzywionym ekranem.

Alienware AW2721D

Test i opinie na temat monitora Alienware AW2721D

Zalety :

  • Ekran 27”
  • Częstotliwość odświeżania 240 Hz
  • G-Sync

Wady:

  • Cena premium

Alienware jest uznaną marką w świecie gier od wielu lat. W rzeczywistości, gdy myślisz o komputerze do gier „po wyjęciu z pudełka”, od razu myślisz o Alienware.

Ekran, który zamierzam teraz zaprezentować to AW2721Ddoskonały produkt do sim-racingu, jeśli pominąć jego cenę. Moim zdaniem jest to jego jedyny słaby punkt. Ten monitor ma przekątną 27″, co czyni go idealnym do konfiguracji z trzema ekranami. Obramowanie jest cienkie, co zmniejsza martwe strefy przed monitorem.

Od strony technicznej AW2721D jest kompatybilny z Nvidia G-Sync, ma HDR 600, panel jest IPS, a nie VA, jak wiele innych monitorów, i ma DisplayPort 1.4 i 2 HDMI 2.0. Jego rozdzielczość wynosi 2560 × 1440, z częstotliwością odświeżania 240 Hz i czasem reakcji 1 ms. Jak dotąd, tak dobrze, jeśli o mnie chodzi.

W użyciu, nawet poza symulatorami wyścigów, ten ekran jest znakomity. Kolory są żywe, kontrast jest nieco niski (1000:1) w porównaniu na przykład do monitorów Samsunga, ale doskonale spełnia swoje zadanie.

Podoba mi się design. Jest dość stonowany, ale kolor musi się podobać. Jasne, krawędzie są czarne, ale reszta monitora jest w kolorze jasnoszarym. Ale nie to jest najważniejsze.

Krótko wspomnę o podstawie tego monitora, która jest świetna. Można regulować nachylenie i wysokość monitora. To, co naprawdę nie jest świetne, to cena. Wymieniony na 770 € na Amazon, jest drogi za to, co otrzymujesz, zwłaszcza gdy Samsung G7 jest lepszy, moim zdaniem, za 100 € mniej i zakrzywiony.

Jaki typ ekranu powinienem wybrać?

Przede wszystkim musisz zdecydować, jaki typ ekranu chcesz zastosować w swojej konfiguracji. Oczywiście wybór typu ekranu uwzględnia budżet, konfigurację (kokpit lub stół), preferencje i dostępną przestrzeń. Obecnie w wyścigach symulacyjnych dostępne są 3 opcje lub typy ekranów: pojedyncze ekrany, ultraszerokie zakrzywione ekrany i konfiguracje z kilkoma ekranami (zwykle 2 lub 3).

  • Prosty ekran. Ta opcja jest stosunkowo prosta w konfiguracji i nie zajmie dużo miejsca w konfiguracji, ani nie będzie super droga. Jednak posiadanie pojedynczego ekranu szybko pokazuje swoje ograniczenia, ponieważ pole widzenia jest ograniczone; możesz zobaczyć tylko to, co dzieje się przed tobą. Widzenie peryferyjne prawie nie istnieje.
  • Ecran incurvé ultra-large. C’est devenu la mode depuis quelque temps de prendre un seul écran incurvé ultra-large pour une config sim-racing. Cette option est presque parfaite, car elle permet d’avoir un plus grand champ de vision que la config avec écran simple, et élimine les bordures qu’on a avec plusieurs écrans (on y revient juste après). Cependant, on peut noter comme inconvénients :
    • Le prix : ces écrans sont chers, voire très chers.
    • L’espace : les écrans incurvés sont très grands.
    • Wydajność: zakrzywione ekrany stawiają ogromne wymagania platformie ze względu na wykorzystywaną rozdzielczość.
  • Kilka ekranów. Jest to bardzo popularna konfiguracja w symulatorach wyścigowych, w której do platformy (zazwyczaj komputera) podłączone są 2 lub 3 ekrany. Każdy ekran zajmuje się pokryciem pola widzenia symulacji, zapewniając większą immersję. Oczywiście, jeśli umieścisz kilka ekranów obok siebie, będziesz miał martwe strefy pośrodku, gdzie znajdują się granice, nawet jeśli mają one tylko 1 mm szerokości.

Następnie, podobnie jak w przypadku każdego innego urządzenia peryferyjnego do wyścigów symulacyjnych, wybór ekranu zależy od potrzeb symulatora. Jeśli twoja konfiguracja może pomieścić ultraszeroki zakrzywiony ekran i możesz sobie na to pozwolić, a przede wszystkim chcesz zainwestować czas i pieniądze w tę dyscyplinę, po co się pozbawiać?

W przeciwnym razie widzę 4 punkty, które należy wyjaśnić przed podjęciem decyzji o zakupie ekranu do wyścigów symulacyjnych.

  • Budżet. Konieczne jest, aby zawsze robić zakupy w ramach swojego budżetu, a dotyczy to również ekranów do symulatorów wyścigowych. Nawet jeśli monitor jest tym, co pozwala ci oglądać wyścig, nie zapominaj, że musisz mieć kierownicę i pedały przynajmniej w celu podkreślenia immersji, a jeśli wydasz cały budżet na wizję, będziesz zmuszony ścigać się za pomocą joysticka.
  • Rozmiar ekranu. Im większy, tym lepiej. W przypadku konfiguracji z 1 ekranem, należy dążyć do minimum 32 lub 34 cali i nie przekraczać 49 cali w konfiguracji zakrzywionej, jeśli to możliwe. Jednak w konfiguracji z 3 ekranami należy unikać przekraczania 27″. Nie należy jednak przekraczać określonych rozmiarów, w przeciwnym razie istnieje ryzyko negatywnego wpływu na konfigurację. Jeśli chodzi o mnie, uważam, że zakrzywiony panel o przekątnej 32-34 cali jest więcej niż wystarczający dla prawie wszystkich konfiguracji symulatorów wyścigów.
  • Częstotliwość odświeżania. To proste: ten parametr idzie w parze z posiadaną platformą. Najlepiej jest mieć monitor o częstotliwości odświeżania 144 Hz lub wyższej, ale jest to trudne do osiągnięcia na niektórych maszynach, zwłaszcza konsolach. Tak więc, jak mówię każdemu, kto szuka monitora, rozejrzyj się zgodnie z posiadaną maszyną. Na przykład, jeśli korzystasz z konsoli, która jest idealna na początek, najlepszą rzeczą jest zakup ekranu 120 Hz. Będzie on działał doskonale na obecnej konsoli, a ty będziesz miał pewien margines na później. Nie wybieraj ekranu 240 Hz, gdy taka częstotliwość odświeżania jest nieosiągalna na konsolach, nawet w FHD.
  • Wymiary. Kupując monitor o odpowiednim rozmiarze, należy zawsze brać pod uwagę wymiary dostępne w danej konfiguracji. Im większa przekątna, tym większy monitor. Sprawdź wymiary takie jak wysokość, szerokość i głębokość, nie zapominając o wadze. W kokpicie obowiązują limity wagowe dla monitorów, podobnie jak na stole.

Wnioski

Ekran jest często zaniedbywanym punktem dla początkujących sim-racingowców, ponieważ mówią sobie, że mają już ekran (często najprostszy ekran komputerowy) i że lepiej zainwestować w kierownicę lub pedalboard. Ale wybór odpowiedniego ekranu będzie miał ogromny wpływ na wrażenia z symulacji wyścigów i to na zawsze. Na rynku jest ogromny wybór, podobnie jak w przypadku innych urządzeń peryferyjnych.

Jeśli szukasz pierwszego monitora do symulacji wyścigów, radziłbym wypróbować zakrzywione monitory. Nie ma potrzeby wybierania ultra-szerokiego monitora, takiego jak Samsung G9, ale G7 o przekątnej 32″ jest doskonały. To świetny ekran w tej cenie, który zapewni ci wspaniałe wrażenia z gry i jeszcze większą immersję.

Podobne artykuły

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *