Podobnie jak w przypadku wielu kierowców wyścigowych, wyścigi symulacyjne to przede wszystkim pasja, która pozwala nam na chwilę uciec od monotonnego codziennego życia i zanurzyć się w szalonych wyścigach na jednych z najbardziej legendarnych torów na świecie. To nie tylko dyscyplina, która pozwala nam zabić czas w niedziele, ustanawiając dobre czasy. To coś więcej. Ty o tym wiesz, podobnie jak sympatycy wyścigów na całym świecie.
Każdy kierowca jest wyjątkowy i ma własne preferencje w zakresie urządzeń peryferyjnych do wyścigów symulacyjnych. Osobiście uwielbiam Fanatec od wielu lat. Niemiecki producent ma niesamowite doświadczenie w tej dyscyplinie i oferuje szereg urządzeń peryferyjnych do wyścigów symulacyjnych, które są wydajne, piękne, a przede wszystkim ultra-realistyczne. Nie bez powodu Fanatec został wybrany do wyposażenia kierownic oficjalnych samochodów BMW GT w tym roku.
Oczywiście każda konfiguracja składa się z mniej więcej tych samych urządzeń peryferyjnych. Masz bazę, kierownicę (w zależności od dyscypliny, którą lubisz najbardziej) i mechanizm korbowy. Jednak niektórzy rowerzyści chcą bardziej zaawansowanych konfiguracji, z hamulcami ręcznymi, dźwigniami zmiany biegów, podwoziem, a nawet kaskami VR.
Prawdą jest, że rzeczywistość wirtualna wnosi dodatkowy element immersji do wyścigów symulacyjnych, pod warunkiem, że wybierzesz odpowiedni zestaw słuchawkowy VR, ponieważ jest ich wiele i nie wszystkie są takie same. Niektóre są dobre do wyścigów symulacyjnych, inne nie. Poniżej przedstawię listę najlepszych zestawów słuchawkowych VR, które uważam za idealne do wyścigów symulacyjnych i wszystkich ich dyscyplin. Omówię ich mocne i słabe strony oraz powiem, jak wybrać jeden z nich.
Oculus Rift S

Zalety :
- Szerokie pole widzenia 115
- Wygodne do noszenia podczas długich sesji symulacyjnych
- Dobra rozdzielczość wyświetlacza 1280×1440 pikseli
- Bardzo dobry stosunek jakości do ceny
Wady:
- Częstotliwość odświeżania 80 Hz
- Śledzenie ruchu nie jest zbyt dokładne
Zacznę od Oculus Rift Swysokiej jakości zestawu słuchawkowego VR i moim zdaniem najtańszego na tej liście. Jeśli szukasz zestawu słuchawkowego VR, który robi wszystko dobrze, niekoniecznie będąc doskonałym w kilku konkretnych obszarach, Oculus Rift S jest idealnym wyborem.
Pierwszym pozytywnym aspektem tego kasku w porównaniu do sim-racingu jest doskonałe pole widzenia 115°. Mówiąc prościej: twoje oczy będą widzieć więcej, bez konieczności obracania głowy, co jest mniej stresujące dla twojego ciała, ponieważ będziesz podejmować mniej wysiłku, a także bardziej naturalne. W połączeniu z tak szerokim polem widzenia, dobra rozdzielczość kasku oznacza, że przeciętne oko będzie doskonale radzić sobie z otoczeniem. Co prawda niektórzy mogą uznać rozdzielczość 1280×1440 pikseli za nieco ograniczającą, ale wierzcie mi, między tym kaskiem a innym z większą liczbą pikseli różnica jest mniej oczywista dla niewprawnego oka.
Kolejną zaletą tego zestawu VR jest wygoda noszenia. To doskonale. Będąc stosunkowo lekkim, po chwili zapomnisz, że nosisz na głowie gogle VR. Jego konstrukcja jest taka, że dostosowuje się do wszystkich głów, niezależnie od ich kształtu, oferując jednocześnie wysoki poziom komfortu. Co więcej, Oculus Rift S ma wbudowane słuchawki, co czyni go jeszcze wygodniejszym, ponieważ nie musisz nosić zestawu słuchawkowego, aby słyszeć dźwięki, a wbudowane słuchawki wcale nie są złe.
Przejdźmy teraz do słabych punktów Oculus Rift S. Po pierwsze, częstotliwość odświeżania wynosi 80 Hz. Cóż, to lepiej niż 60 Hz, ale to granica i może wywoływać chorobę lokomocyjną u niektórych graczy. Wolałbym 90 Hz, ale trzeba było pójść na kompromis i to właśnie częstotliwość odświeżania była największym problemem.
Kolejnym minusem jest śledzenie ruchu, które naprawdę nie jest dokładne. Głównym podejrzanym jest tutaj brak zewnętrznych czujników ruchu. Oculus Rift S zawiera kamery do określania ruchów użytkownika, co jest świetne na papierze, ale nie tak dobre w rzeczywistości. W przypadku wyścigów symulacyjnych nie jest to zbyt duży problem. Ale jeśli chodzi o granie w inne gry, Oculus Rift S szybko pokazuje swoje ograniczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o śledzenie ruchu.
Podsumowując, ten zestaw słuchawkowy VR zadowoli początkujących, a nawet amatorów wyścigów symulacyjnych z ograniczonym budżetem. Cena Oculus Rift S waha się od 350 do 450 euro w zależności od sprzedawcy i myślę, że jest tego warta.
Samsung HMD ODYSSEY+

Zalety :
- Częstotliwość odświeżania 90 Hz
- Rozdzielczość 1440×1600
- Pole widzenia 110
- Tylko połączenie przewodowe
Wady:
- Niezbyt dokładne śledzenie ruchu
Samsung to marka, której nie trzeba przedstawiać, ponieważ jest obecna na każdym rynku. Smartfony, tablety, telewizory, komputery, a nawet zestawy VR. Jakość jest zawsze hasłem przewodnim Samsunga i jest to widoczne we wszystkich produktach marki, takich jak HMD ODYSSEY+.
Ten zestaw słuchawkowy VR czerpie z najlepszych rozwiązań Samsunga: ekranów. Wyświetlacz ma rozdzielczość 1440×1600 pikseli, częstotliwość odświeżania 90 Hz i pole widzenia 110°. Są to doskonałe statystyki, godne monitora klasy premium i dokładnie to, czego potrzebujesz do symulacji wyścigów VR. Częstotliwość odświeżania 90 Hz jest idealna do długich sesji symulacji wyścigowych, takich jak wyścigi wytrzymałościowe, ponieważ nie będziesz musiał martwić się o chorobę lokomocyjną, której można doświadczyć na zestawach słuchawkowych o niższych częstotliwościach odświeżania, takich jak Oculus Rift S.
Pod względem komfortu zestaw słuchawkowy Samsung jest dość wygodny, nawet jeśli jego rozmiar ma tendencję do nieporęcznej strony. Co więcej, otrzymujesz zintegrowany system dźwiękowy od AKG, dzięki czemu możesz w pełni wykorzystać wciągające wyścigi symulacyjne. Kolejną zaletą HMD ODYSSEY+ jest to, że wykorzystuje całkowicie przewodowy system. W tym przypadku nie będziesz mieć połączenia bezprzewodowego, które nieuchronnie wywołuje opóźnienia, a to ostatnia rzecz, jakiej chcesz w VR, nawet jeśli wiele osób wolałoby odwrotnie. Osobiście jestem za przewodową konfiguracją VR.
Przejdźmy teraz do słabego punktu: śledzenia ruchu. Służą one do wykrywania i określania ruchów użytkownika lub biegacza w celu przepisania ich do gry. Podobnie jak w Oculus Rift S, na papierze wygląda to dobrze, ale w rzeczywistości nie jest zbyt dokładne. Jeśli poruszasz się płynnie, bez gwałtownych ruchów, zestaw słuchawkowy będzie w stanie śledzić twoje ruchy w polu widzenia. Jeśli jesteś szybki na nogach, HMD ODYSSEY+ nie trafi w cel. W rzeczywistości jest to jedyny słaby punkt, jaki mogę znaleźć w tym zestawie słuchawkowym.
Jeśli chodzi o cenę HMD ODYSSEY+, zestaw słuchawkowy Samsunga można kupić za około 450 euro, co szczerze mówiąc nie jest złe. Jedynym haczykiem jest to, że będziesz musiał znaleźć nowy, biorąc pod uwagę, że ten mały klejnot został wydany w 2018 roku. Jeśli uda ci się znaleźć nowy, będzie to doskonały wybór do wyścigów symulacyjnych.
HTC VIVE PRO

Zalety :
- Definicja rozdzielczości 1440×1600 pikseli
- Częstotliwość odświeżania 90 Hz
- Bardzo dokładne śledzenie ruchu dzięki zewnętrznym czujnikom
Wady:
- Ceny premium
Od dawna uważana za jedną z najbardziej innowacyjnych marek w świecie smartfonów, HTC, ku wielkiemu przerażeniu purystów, wycofała się z rynku high-endowych urządzeń mobilnych i od czasu do czasu wypuszcza smartfony ze średniej półki. Jednak DNA innowacji nie umarło w tajwańskim producencie, a HTC skupiło się na VR, w szczególności dzięki swoim Vive Pro.
Tak więc Vive Pro to wysokiej klasy zestaw słuchawkowy VR i powiem to od razu, aby jego cena nie zaskoczyła Cię dalej. Jego konstrukcja jest raczej futurystyczna, przypominająca robota z filmu „Chappie”. Jeśli chodzi o kolorystykę, do wyboru mamy niebieski i szary, ale nie jest to coś, co interesuje wiele osób, biorąc pod uwagę, że będziesz nosić headset, a nie robić z nim pokaz mody.
Vive Pro ma rozdzielczość 1440×1600 pikseli dla każdego ekranu, co daje nam łączną rozdzielczość 2880×1600 i częstotliwość odświeżania 90 Hz. Szczerze mówiąc, to jest właśnie to, czego potrzebujesz do dobrego doświadczenia VR. Co więcej, pole widzenia Vive Pro wynosi 110°, co jest więcej niż wystarczające do symulacji wyścigów, pozostawiając cię bardzo uważnym na otoczenie bez poruszania głową.
Jeśli chodzi o komfort, Vive Pro jest dobrym uczniem, z konstrukcją, która jest dopasowana do każdego. Dźwięk jest zintegrowany z Vive Pro, co zapewnia jeszcze większy komfort, ponieważ nie trzeba nosić słuchawek lub słuchawek specjalnie do tego celu. A to duży plus w mojej książce.
Przejdźmy teraz do śledzenia ruchu. W przeciwieństwie do innych zestawów VR, które właśnie zaprezentowałem, Vive Pro wykorzystuje zewnętrzny system śledzenia ruchu, ze stacjami wykrywania, które umieszczasz w strategicznych punktach otoczenia. Z jednej strony, system ten jest niezwykle precyzyjny w określaniu wykonywanych ruchów. Z drugiej strony, nie jest on tak naprawdę przydatny do symulacji wyścigów i dodaje kolejny poziom złożoności, ponieważ nie tylko musisz znaleźć odpowiednie pomieszczenie dla VR, umieścić stacje we właściwych miejscach, a przede wszystkim wykorzystać to pomieszczenie tylko do VR, oprócz rachunku, który się z tym wiąże.
Mówiąc o cenie, Vive Pro jest sprzedawany w kilku zestawach, w zależności od budżetu. „Podstawowy” zestaw, zawierający tylko zestaw słuchawkowy, kosztuje około 600 euro. Jeśli szukasz „pełnego zestawu”, tj. zestawu słuchawkowego VR, kontrolerów i 2 stacji czujników, rachunek szybko wzrośnie do około 1000 euro, w zależności od sprzedawcy. Szczerze mówiąc, to drogo. Ale z drugiej strony ten zestaw VR jest doskonały i od jakiegoś czasu udowadnia swoją wartość. Więc…
HP REVERB

Zalety :
- Rozdzielczość 2160×2160 pikseli
- Częstotliwość odświeżania 90 Hz
- Pole widzenia 114
- Lekki
Wady:
- Bardzo wysokie ceny
- Śledzenie ruchów może być zmienne
Nie muszę chyba przedstawiać historii marki HP, gdyż niemal na pewno korzystałeś z któregoś z jej produktów. Nawet jeśli amerykański producent jest zasadniczo poświęcony wszystkim, co ma związek z komputerami, trzeba powiedzieć, że myślenie nieszablonowe jest czasami korzystne.
A więc HP Reverb jest doskonałej jakości headsetem VR, szczególnie z technicznego punktu widzenia. Ma rozdzielczość 2160×2160 pikseli na oko, częstotliwość odświeżania 90 Hz i pole widzenia 114°. Jak dotąd HP Reverb przewyższa pod względem specyfikacji wszystkie zestawy słuchawkowe VR, które widzieliśmy na tej liście, i to jest siła tego produktu. Dzięki wysokiej częstotliwości odświeżania możesz być pewien, że nie dostaniesz choroby lokomocyjnej podczas sesji wyścigowych VR. Co więcej, pole widzenia 114° oznacza, że będziesz mieć ograniczony ruch głowy, dzięki czemu możesz bardziej skoncentrować się na drodze przed sobą.
Porozmawiajmy trochę o projekcie. Krótko mówiąc, jest stonowany. Kask jest minimalistyczny, z dwoma kamerami z przodu i nowym logo HP. Struktura kasku jest pokryta pianką, co sprawia, że jest wygodny w noszeniu przez długi czas, a na górze znajduje się opaska na głowę, która zwiększa stabilność użytkownika.
Jeśli chodzi o dźwięk, HP Reverb ma wbudowany własny, regulowany system dźwiękowy. Nie musisz więc martwić się o słuchawki lub inne urządzenia peryferyjne. Muszę jednak ostrzec, że HP Reverb nie jest bezprzewodowy, więc będziesz musiał przyzwyczaić się do kabli podczas zakupów. Nie jest to jednak problem, ponieważ całe okablowanie wychodzi z tyłu słuchawek, co również zapobiega opóźnieniom.
HP Reverb śledzi ruchy za pomocą dwóch kamer z przodu zestawu słuchawkowego. Ma to tę zaletę, że eliminuje stacje wykrywania ruchu, takie jak te używane w HTC Vive pro, a wadą jest mniej precyzyjne ruchy. Ale szczerze mówiąc, nie odczujesz tak wielu różnic w wyścigach symulacyjnych. Jest to więc plus, jeśli o mnie chodzi.
Prawdopodobnie myślisz, że taka specyfikacja techniczna, piękny design i nazwa o takiej reputacji mają swoją cenę. Cóż, tak, HP Reverb to dość drogi zestaw słuchawkowy VR, kosztujący od 740 do prawie 1600 euro w zależności od wybranego zestawu. To naprawdę drogo, bardzo drogo.
Którą z nich wybrać?
- Budżet. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest ustalenie budżetu, którego nie można przekroczyć. Budżet ten ustala się, biorąc pod uwagę szereg czynników, takich jak pożądany stopień zanurzenia, konfiguracja, którą obecnie posiadasz, czas, który chcesz zainwestować w wyścigi symulacyjne i tak dalej. Dobry zestaw słuchawkowy VR kosztuje minimum 350 euro. Mniejsza kwota oznacza konieczność pójścia na wiele kompromisów.
- Komfort. Nie wszystkie zestawy VR są takie same, zwłaszcza jeśli chodzi o komfort. Niektóre noszą się bardzo dobrze przez długi czas, inne nie. Możesz wybrać niedrogi zestaw słuchawkowy, który nie jest zbyt wygodny, jeśli planujesz krótkie sesje symulacyjne. Jednak w przypadku dłuższych sesji lepiej wybrać wygodny kask.
- Częstotliwość odświeżania i rozdzielczość. Jeśli zależy Ci na minimalnym komforcie wizualnym bez choroby lokomocyjnej, powinieneś poszukać zestawu VR z częstotliwością odświeżania co najmniej 80 Hz. Jeśli chodzi o rozdzielczość, szukaj tych o rozdzielczości co najmniej 1280×1400 pikseli, aby uzyskać drobne szczegóły i mniej choroby lokomocyjnej.
- Kompatybilność. Nie wszystkie zestawy VR są kompatybilne ze wszystkimi platformami dostępnymi na rynku. Dlatego najlepiej jest wybrać zestaw słuchawkowy oparty na platformie, aby jak najlepiej wykorzystać wyścigi symulacyjne i VR.
- Dźwięk. Większość nowych zestawów VR jest wyposażona w systemy dźwiękowe, które pozwalają na pełną zabawę bez konieczności używania słuchawek lub innych urządzeń dźwiękowych. W rzeczywistości nie jest to konieczne, ale dla mnie to duży plus.
0 komentarzy